Sobota, 2024-05-11

Imieniny: Igi, Mamerta

Projekt historyczny

Dnia 22 lutego w naszej szkole został zrealizowany projekt historyczny – przygotowany przez pana Mariana Mroza, panią Dorotę Sowę i uczniów klasy VII. Ta oryginalna lekcja historii miała na celu upamiętnienie 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, a zwłaszcza wydarzeń, miejsc i osób związanych z naszym regionem.

Uczniowie klasy VII i VIII wysłuchali prelekcji nauczyciela historii na temat m.in. bitwy pod Mostami,  innych potyczek z tamtych czasów czy okolicznych mogił powstańczych. Następnie zapoznali się z prezentacją multimedialną o przyczynach powstania styczniowego, jego przebiegu i niestety o przyczynach klęski tego jakże ważnego zrywu narodowowyzwoleńczego. Na koniec wszyscy obejrzeli film „Szwadron” z 1992 r. w reżyserii Juliusza Machulskiego. Ten dramat wojenny ukazywał ówczesne wydarzenia z ciekawej perspektywy – rosyjskiego oficera sympatyzującego z Polakami.

Wszyscy uczestnicy wydarzenia mogli zapoznać się z gazetką tematyczną poświęconą powstaniu oraz mogiłom znajdującym się m.in. w Blinowie, Brzozówce czy Rzeczycy Księżej. Tablice z ww. informacjami zostały następnie wyeksponowane na holu naszej szkoły.

Nie można było również zapomnieć o relacji filmowej i fotograficznej z realizacji projektu, oczywiście z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach Laboratoriów Przyszłości.