Sobota, 2024-05-11

Imieniny: Igi, Mamerta

Wycieczka klas I-III do Lublina w ramach projektu "Poznaj Polskę"

W ramach projektu "Poznaj Polskę” uczniowie klasy I-III wyjechali na wycieczkę do Muzeum Wsi Lubelskiej , Zamku Lubelskiego oraz  Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

Muzeum Wsi Lubelskiej (Skansen) oczarował uczniów nie tylko malowniczym krajobrazem  z przepływającą rzeką Czechówką, ale też szczegółowym odwzorowaniem obszarów dawnego regionu lubelskiego. Wszyscy mogli zaobserwować bogactwo architektury i zgromadzonych eksponatów, które odzwierciedlały zwyczaje, obrzędy i codzienną pracę ludzi z minionej epoki. Znajdują się tam urokliwe stare młyny, zagrody i chaty kryte strzechą, tętniące życiem podczas sianokosów, żniw, dożynek czy innych obrzędów.

Następnie udaliśmy się do Ogrodu Botanicznego UMCS. To zielona oaza ciszy i spokoju w dolinie rzeki Czechówki. Dowiedzieliśmy się, że znajduje się tutaj  6,5 tysiąca gatunków i odmian roślin pochodzących ze wszystkich stron świata. W ogrodzie urzekły nas nie tylko wyjątkowe kompozycje roślin, tajemnicze ścieżki, głębokie wąwozy, śpiew ptaków i szum strumyka, ale również wielki staw porośnięty roślinami wodnymi ( grążele, lilie wodne, pałki wodne). Kolejnym punktem naszej wędrówki było zwiedzanie Starego Miasta począwszy od Zamku Lubelskiego, Placu Zamkowego.