Niedziela, 2024-05-12

Imieniny: Dominika, Imeldy

63. Pokazy z Fizyki

Każdego roku we wrześniu Instytut Fizyki UMCS, Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz Stowarzyszenie Lubelskie Towarzystwo Edukacyjno - Naukowe organizują Pokazy z Fizyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki. Tym razem to już 63. odsłona tych jakże pasjonujących zajęć popularyzujących nauki ścisłe poprzez interesujące, zaskakujące i niekiedy zabawne doświadczenia.

Nasi uczniowie jak zwykle wzięli udział w tych niezwykłych pokazach fizycznych. Dnia 22 września 2023 r. wyjechali do Lublina pod opieką pań: Barbary Zuń, Doroty Sowy i Anny Sali. Najpierw jednak wybrali się do kina Cinema-City w Plazie, gdzie obejrzeli film nawiązujący tytułem i głównym bohaterem (psem Lampo) do starej lektury szkolnej pt. „O psie, który jeździł koleją”.

#PKPies (tak nazwali go internauci), czyli Lampo, uwielbiał podróżować pociągami – i to po całej Polsce! Na pewnej stacji kolejowej zaprzyjaźnił się z bardzo chorą dziewczynką Zuzią, a wkrótce z jej rodziną. Wszyscy polubili tego psa. Jedynie dyrektor kolei postawił sobie za cel schwytanie tego „potwora”, aby stacja działała zgodnie z regulaminem.

Niestety Zuzia powinna poddać się w Stanach Zjednoczonych operacji ratującej jej życie – za milion złotych! Ale skąd wziąć tak wielką sumę pieniędzy? Może pomogą w tym słowa, które powtarzał ojciec Zuzi (w tej roli Mateusz Damięcki): „Jeśli wiara czyni cuda, trzeba wierzyć, że się uda.”

Zakończenia nie zdradzimy, ale film bardzo podobał się wszystkim naszym uczniom. Paniom opiekunkom też…

Po seansie filmowym w Plazie oraz poczęstunku uczestnicy naszej wycieczki wyruszyli pieszo w kierunku UMCS-u. Po obowiązkowym już wspólnym zdjęciu przed pomnikiem Marii Skłodowskiej – Curie udali się do budynku Instytutu Fizyki.

W programie tegorocznych pokazów pojawiły się cztery tematy: Termodynamika, Fizyka latania, Rezonanse, a także Poprzez zabawę do praw fizyki. Uczniowie obejrzeli doświadczenia w dwóch salach, a nawet mogli wziąć udział w niektórych z eksperymentów.

Uczestnicy tego pełnego wrażeń wyjazdu wrócili do szkoły zadowoleni z tak ciekawie i miło spędzonego dnia, gotowi na kolejne wycieczki.